Музей працює щодня, крім понеділка та вівторка, з 10:00 до 18:00.
Київ, вул. Паньківська, 9. Тел.: (044) 288-28-07

«ХРИСТОС ВОСКРЕС!» ‒ «ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!»:
ВІРТУАЛЬНИЙ ВИСТАВКОВИЙ МІНІ-ПРОЄКТ МУЗЕЮ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО

Меморіальна колекція Музею Михайла Грушевського ‒ це пам’ять про традиції роду, традиції фамільного Дому. Дослідження цих раритетів спонукає шанувати звичаї і «релігію сім’ї», яку в родині видатного історика щиро сповідували. У рубриці «Від колекції до традиції» музейного сайту ми вже не раз розповідали про те, як у різні часи й за різних обставин Грушевські відзначали Великдень, за якими рецептами готували традиційні страви до святкового столу і як вишукана різьблена дерев’яна форма зберігає й донині аромат сирної паски. Треба лише навчитися відчувати ці аромати!

Великодні Грушевських: http://immh.kiev.ua/velikodni-grushevskih/

Рецепт сирної паски від Катерини Грушевської: http://immh.kiev.ua/retsepti-sirnoyi-paski-vid-katerini-grushevskoyi/

Сьогодні, у світлий день Христового Воскресіння, надсилаємо найщиріші вітання усім нащадкам родини Грушевських, усім Друзям музею, усім колегам, усім нашим милим відвідувачам і всім Українцям у всіх куточках планети. І разом з традиційним і споконвічним «Христос воскрес!», актуалізованими як ніколи побажаннями світлої Божественної любові ‒ мудру пораду Михайла Грушевського: молитися Богу, «щоб він воскресив нас з своїм воскресенієм»! У той далекий квітневий день 1890-го він жадав і вірив у відродження української козацької волі! А ми в цей квітневий день 130 років потому, у день величного православного свята презентуємо міні-експозицію великодньої меморіальної збірочки вже понад столітньої давнини.

***

Чим швидше відходить в історію поштова вітальна листівка, тим частіше нас відвідують почуття ностальгії за цим традиційним для минулих століть привітанням зі святом. І тим частіше хочеться зазирнути до поштової скриньки ‒ справжньої, не електронної. Цей атрибут наших домівок ось-ось вже стане музейним предметом (не забудьте зберегти для правнуків!). А поштові картки з часом зможемо споглядати лише в музейних колекціях, з них створюватимуться експозиції і про мистецтво дизайнерів-авторів, і про філософію спілкування. І ми підтримуємо ці музейні традиції! Наш великодній виставковий віртуальний проєкт репрезентує привітання зі Світлим Христовим Воскресінням, які надходили славній родині Грушевських на Паньківську, 9 у Києві або інші адреси їхнього мешкання в різні часи.

Усі представлені експонати ‒ це розмаїття епохи, смаків, почуттів. Одні, що надсилалися з Галичини, репрезентували українську символіку, колористику й, насамперед, рідну мову. Єдиний такий примірник ‒ справжній топ виставки ‒ відправлений 26 березня (за н. ст.) 1904 р. дружиною й донечкою Михайла Грушевського його матері, Глафирі Захарівні (№ 1). Сам син зустрів тогорічний Великдень в Італії, звідки подумки обіймав Матусю. Змалечку старші призвичаювали дітей до родинних традицій, свідченням чого є привітання дев’ятирічної Катерини/Кулюні Грушевської двоюрідній сестричці Ользі/Люсі Шамраєвій (№ 7). Сестра Михайла Грушевського Ганна отримувала листівки з яскравими трояндами або з мальовничими краєвидами, адже всі знали про її особливе замилування квітами (№№ 9, 11). Дітям Ганни, Ользі й Сергію Шамраєвим, великодні побажання адресували виключно особисто і виключно на Грушевських, ніби забуваючи їхнє справжнє прізвище (№№ 3‒6, 8). А знаючи про захоплення Сергія фантастикою, часом йому діставався разом із вітанням і подарунок ‒ зображення дирижабля для віртуальної подорожі у всесвіт (№ 5). Зворушливо виглядає поштова картка, відправлена до Великодня 1915 року Катерині Грушевській в Симбірськ, куди її разом із Матусею погнало «бажання помогти і боронити» найдорожчого Татуся (№ 10). Переживши всі засланські випробування, ця мила листівочка вціліла до наших днів як символ родинного пієтизму Грушевських, як вияв вміння й бажання підтримати своїх найближчих, незалежно від відстані. Відстані між Києвом і далеким Симбірськом. Відстані між двома сестрами в перших ‒ Катрусенькою Грушевською і Люсею Шамраєвою, яка навіть вдало підібраною карткою воліла зарадити настрою.

Розглядаючи ці листівки, розуміємо, що родина Грушевських не завжди могла зібратись разом на всі найсвітліші свята, не випадала нагода щороку бачитися в цей день з друзями, колегами, приятелями. Тому так голосно в цих кореспонденціях пробивається діалог ‒ єдина можливість висловити найщиріші побажання добра, щастя і злагоди. Так гучно, мов великодні церковні дзвони. Отримавши поздоровлення і прочитавши/почувши «Христос воскрес!», промовлене здалеку, за християнським звичаєм кожний адресат відповідав: «Воістину воскрес!». Вслухаємося в цей діалог…

***

1. Листівка вітальна з Великоднем
від дружини та доньки
Михайла Грушевського

його матері, Глафирі Захарівні
Скала над Збручем. 26 березня (за н. ст.) 1904 р.

2. Великоднє привітання Ганні Грушевській (Шамраєвій) від знайомої
[1904‒1905 рр.]

3. Поштова картка з привітаннями
з Христовим Воскресінням
Сергія Шамраєва від його приятеля Якова
[Київ,] 6 квітня (за ст. ст.) 1908 р.

4. Листівка поштова вітальна з Великоднем
від Ольги Грушевської  Люсі Шамраєвої
[Москва, після 1909 р.]

5. Поштова картка з великодніми привітаннями Сергія Шамраєва від Ганни Ямпольської
Київ, [після 1908 р.]

6. Листівка вітальна з Великоднем від Марії Грушевської
 Ользі Шамраєвій
Львів, [після 1908 р.]

7. Поштова картка з великодніми привітаннями
від Катерини Грушевської Ользі Шамраєвій

[Львів, після 1908 р.]
8. Великодні привітання від Олександра та Ольги Грушевських
Ользі Шамраєвій
[Москва, після 1909 р.]

9. Поштова картка з привітаннями
з Христовим Воскресінням

до Ганни Грушевської (Шамраєвої ) від приятельки
[4 квітня (за ст. ст.) 1914 р.]

10. Поштова листівка з великодніми побажаннями
Катерині Грушевській від Ольги Шамраєвої,
відправлена до Симбірська
[Київ, березень (за ст. ст.) 1915 р.]

11. Великодні привітання Ганні Грушевській (Шамраєвій)
від знайомої Катрі Маслюк
[Володарка Київської губернії, 14 квітня (за ст. ст.) 1916 р.]

Упорядник: Світлана ПАНЬКОВА

18.04.2020

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

«НИТКА ПРОКИДАЄТЬСЯ…»: КИЛИМАРСТВО СТЕПАНА ГАНЖІ

  Ретроспективна виставка присвячена двом ювілеям, які збіглися...

5 ЗУСТРІЧЕЙ КИЄВА З ГРУШЕВСЬКИМ: ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ

Він називав Київ «українською столицею», «культурним й історичним...

WHAT TO READ, LISTEN AND WATCH TO UNDERSTAND UKRAINE BETTER?

Photo: Valentyn Ogirenko Kremlin invests a colossal amount...

145 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МИКОЛИ МАКАРЕНКА

Сьогодні всі, хто проходитиме повз Михайлівський Золотоверхий у...

[contact-form-7 404 "Не знайдено"]
×
Місце розташування

×