Музей працює щодня, крім понеділка та вівторка, з 10:00 до 18:00.
Київ, вул. Паньківська, 9. Тел.: (044) 288-28-07

МІСЦЯ ПАМ’ЯТІ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО

 

Щороку 18 квітня Україна разом з усім світом відзначає Міжнародний день пам’ятників і визначних пам’яток. У зв’язку з цим у нас, грушевськознавців, постало питання про пам’ятники, меморіальні дошки та інші пам’ятні знаки, пов’язані з Михайлом Грушевським: коли й за яких обставин вони з’явилися, якою є їхня географія, скільки їх можна нарахувати в Україні та світі?

І виявилось, що вони дуже різні: великі монументи, невеликі пам’ятні знаки, погруддя, меморіальні дошки і навіть мурал на всю стіну будинка. Всі вони відтворюють лик вченого чи просто називають його ім’я. Але всі ці різноманітні монументальні увічнення Великого Українця об’єднує ідея ствердження нашої державності, непереборного прагнення народу до життя у вільній, щасливій Україні.

Нині нараховується понад двадцять пам’ятників і ще не менше двадцяти меморіальних дошок, якими місцеві громади намагаються позначити найважливіші місця в житті та діяльності вченого-державника, підкреслити свій ідейний зв’язок з ним. Відповідним є й вибір місць для їхнього встановлення.

Так, Київ мав ключове значення для Михайла Грушевського, який називав це прадавнє місто столицею України ще задовго до постання Української Народної Республіки. Тож не дивно, що з відновленням нашої незалежності у столиці почалось увічнення пам’яті Великого Українця. Монумент Михайлові Сергійовичу було відкрито 1 грудня 1998 р. біля будинку, де в 1917–1918 рр. працювала Українська Центральна Рада, а меморіальні дошки – в її вестибюлі (групове барельєфне зображення), на стіні університету, де він навчався в 1886–1894 рр., та будинку колишньої Історичної секції ВУАН, де працював у 1924–1931 рр. Усі вони розміщені на Володимирській вулиці. Винятком став лише новочасний мурал з портретом вченого на вулиці Січових Стрільців.

 

Учасники наукової конференції до 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського біля пам’ятника Великому Українцеві
Київ. 29 вересня 2016 р.
Скульптор В. Чепелик
Пам’ятник відкрито 1 грудня 1998 р.

 

Пам’ятна таблиця на честь проголошення очолюваною М. Грушевським Українською Центральною Радою IV Універсалу Студентська дипломна робота скульптора Р. Русина
Відкрито 1993 р.
Київ, вул. Володимирська, 57

 

Меморіальна дошка на фасаді Київського національного університету імені Т. Шевченка Одна з останніх робіт скульптора І. Макогона
Відкрито 1994 р.
Київ, вул. Володимирська, 60

 

Пам’ятна дошка на будівлі, де під керівництвом М. Грушевського у 1924‒1931 рр. працювала Історична секція ВУАН
Скульптор Г. Пустовійт 1994 р.
Київ, вул. Володимирська, 35

 

Надсучасним зображенням вченого став мурал «Михайло Грушевський»
Створений командою художників «Kailas-V» 2015 р.
Київ, вулиця Січових Стрільців, 75 Київ, вулиця Січових Стрільців, 75

У приміському селі Лісниках пам’ятник Михайлові Сергійовичу поруч зі школою ім. М. Грушевського був зумовлений тим, що в 1836–1851 рр. священиком у місцевій церкві Спаса служив його дід Федір Васильович Грушевський. Разом з батьком Сергієм Федоровичем юний Михайло неодноразово приїжджав до дідової могили, а 1894 р. ще й встановив там надгробок. Та й перші згадки про школу в Лісниках пов’язані саме з о. Федором.

Відкриття пам’ятника Михайлові Грушевському в с. Лісниках на Київщині
14 вересня 2008 р.  

А як могли забути Михайла Грушевського в маминому селі Сестринівці Козятинського району Вінницької області? Виростаючи далеко на чужині, він протягом нечастих відвідин цього села через його мову, пісню, чарівну природу відкривав для себе і викохував у вразливій юній душі образ України, щоб потім знову рахувати довгі роки до наступної зустрічі. Тепер схвильовані слова вченого про Сестринівку можна прочитати на меморіальній дошці на стіні місцевої школи ім. Михайла Грушевського. А на будівлі розміщеного поруч музею – пам’ятний знак з зображенням юного Михайла з його дідусем о. Захаром Оппоковим, в якого сповідався онук. Поруч зі школою – стела з портретом вченого.

Меморіальна дошка та пам’ятний знак на батьківщині матері Михайла Грушевського
Село Сестринівка Козятинського р-ну Вінницької обл.
Відкриті відповідно в 1996, 2001 рр.

Мешканці міста Бар на Вінниччині встановили пам’ятник вченому, бо саме їхній край надихнув на початку 1890-х рр. молодого Грушевського на тему магістерської роботи. Відтоді його праця «Барське староство» стала настільною книгою для краєзнавців Поділля.

 

Пам’ятник Михайлові Грушевському в місті Бар
Скульптор М. Площанський
Відкрито 21 серпня 2001 р.

Львівський період (1894–1914) був надзвичайно плідним у насиченому житті і творчості видатного історика. Саме на фасаді навчального корпусу Львівського національного університету ім. Івана Франка по вулиці Грушевського, 4 бачимо меморіальну дошку. Тут 1894 р. по приїзді до Львова новопризначений професор першої кафедри української історії  Михайло Грушевський виголосив свою вступну лекцію, а опісля впродовж 20 років плекав свою історичну школу на викладах та «Історичних вправах».

На вулиці Винниченка, 24, де з 1912 р. засідала президія Наукового Товариства ім. Шевченка, працювали бібліотека й музей, можна побачити мармурову меморіальну дошку, що вшановує пам’ять про Товариство та його невтомного керманича Михайла Грушевського. На цій же вулиці в будинку № 18, де колись містилися Цісарсько-королівське намісництво, органи влади ЗУНР, інші установи, а тепер – Львівська обласна рада та облдержадміністрація, у фойє встановлено скульптурне зображення Михайла Сергійовича. Перед будинком на вулиці Івана Франка, 154 (там упродовж 1902–1914 рр. мешкала родина Грушевських, а тепер працює Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові), можна побачити білокам’яну стелу з барельєфним портретом вченого. Увінчує львівську меморіальну грушевськіяну пам’ятник Михайлові Грушевському, відкритий 29 квітня 1993 р. на проспекті Шевченка.

Пам’ятна дошка вченому на фасаді навчального корпусу Львівського національного університету ім. І. Франка
Скульптор Л. Яремчук, архітектор В. Каменщик
Відкрита 29 квітня 1993 р. Львів, вул. Грушевського, 4

 

Пам’ятна дошка, що вшановує Наукове Товариство ім. Шевченка та його провідника М. Грушевського
Львів, вулиця Винниченка, 24

 

Монумент Михайлові Грушевському в фойє Львівської обласної ради та облдержадміністрації
Львів, вулиця Винниченка, 18

 

 

Стела з барельєфним портретом вченого біля Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові
Скульптор Е. Мисько, архітектор В. Каменщик
Відкрито 1991 р.
Фото 24 вересня 2004 р.

 

Київські та львівські дослідники з засновником грушевськознавства Любомиром Винаром на тлі пам’ятника Михайлові Грушевському
Львів. 29 вересня 2004 р.
Скульптори Д. Крвавич, М. Посікіра, Л. Яремчук
Пам’ятник відкрито 12 червня 1994 р.

Пам’ятний знак береже згадку про Михайла Сергійовича й у Скалі-Подільській на Тернопільщині. Містяни пишаються, що саме в їхній церкві Успіння Богородиці 1896 р. вчений обвінчався з Марією Вояковською.

Пам’ятний знак у м. Скала-Подільська, де 26 травня 1896 р. Михайло Грушевський обвінчався з Марією Вояковською
Відкрито 28 серпня 2010 р.

Не можемо оминути і перші пам’ятники, які з’явилися ще на початку 1990-х років. Найперший монумент основоположникові нашої державності було встановлено на самому світанку нової української незалежності, формально то ще була УРСР – в 1990 році в місті Долина Івано-Франківської області. Цей твір скульптора Василя Ярича і досі за своєю досконалістю здається неперевершеним.

Монумент Михайлові Грушевському в місті Долина Івано-Франківської області ‒ перший у незалежній Україні
Скульптор В. Ярич
Встановлено 1990 р.

 Поява наступного пам’ятника була особливо зворушливою. Його відкрили 23 серпня 1992 р. – напередодні першої річниці Незалежності України в невеличкому селі Ставок Костопільського району Рівненської області (його населення складає всього 980 осіб). Для мешканців цього поліського села пам’ятник Великому Українцеві став справою честі, символом нескореності й патріотизму. Виготовлена місцевими майстрами базальтова стела з портретом вченого була встановлена в центрі поселення з видом на вулицю, що відтоді носить ім’я Михайла Грушевського.

Для маленького села Ставок Костопільського р-ну Рівненської обл.  пам’ятник Великому Українцеві став народною справою
Відкрито 23 серпня 1992 р.
На знімку – ініціатори встановлення пам’ятника на чолі з О. Середою (у вишиванці)

Монументи Михайлові Грушевському того року з’явилися також у містах Коломиї на Івано-Франківщині (20 вересня 1992 р.), шахтарському Червонограді на Львівщині (жовтень 1992 р.).

Члени Асоціації випускників Коломийської гімназії імені Михайла Грушевського біля пам’ятника вченому
Скульптори В. Римар, Г. Римар
Відкрито 20 вересня 1992 р.
Фото 16 жовтня 2010 р.

 

Погруддя Михайлові Грушевському в Червонограді Львівської області
Скульптор І. Якунін
Відкрито в жовтні 1992 р.

Згодом додалися місто Борщів на Тернопільщині, село Вербівці Городенківського району Івано-Франківської області, міста Луцьк, Городок на Хмельниччині, Вінниця і Козятин на Вінниччині. Найсхіднішим вважається погруддя вченому в с.м.т. Гоголеве на Полтавщині. Додамо меморіальні дошки в Житомирі, Івано-Франківську, Хмельницькому, Полтаві, Ужгороді й Мукачевім на Закарпатті, Сарнах на Рівненщині.

У Луцьку такий монумент прикрасив місто 2002 року
Скульптор Я. Скакун  

 

Монумент Михайлові Грушевському в Козятині на Вінниччині
Скульптор В. Зноба
Відкрито 2004 р.

 

Меморіальна дошка Михайлові Сергійовичу в Івано-Франківську,
вул. Грушевського, 1

Скульптор В. Вільшук
Відкрито 1991 р.

 

Меморіальна дошка М. С. Грушевському на будинку Українського клубу в Полтаві, де 9 листопада 1913 р. виступав вчений
Відкрито 26 вересня 2016 р. Полтава, вул. Стрітенська, 37

 

Пам’ятна дошка на будівлі Хмельницького залізничного вокзалу
Скульптор Р. Албул
Відкрито 2017 р.

 

Пам’ятна таблиця на приміщенні Борщівської міської ради
Тернопільської області на вулиці Михайла Грушевського, 2

Ряд пам’ятних знаків на вшанування пам’яті Михайла Грушевського тепер можна побачити і поза межами України. У Холмі (Польща) меморіальна дошка з’явилась до 125-річчя від дня народження вченого-державотворця. А на честь його охрещення в холмській церкві Івана Богослова біля храму 2016 р. було встановлено пам’ятний хрест. А ще згадаємо меморіальні дошки в Казані, де вчений у 1915–1916 рр. перебував у засланні, Відні та Празі, де жив і працював у роки еміграції (1919–1924). Не забудьмо і про пам’ятну дошку у Тбілісі на будівлі Українсько-грузинської школи № 41 ім. М. Грушевского (саме в тому місті в 1880–1886 рр. юний Грушевський отримав гімназичну освіту).

Меморіальна дошка на вулиці Сенкевича, 8 і пам’ятний хрест поруч з церквою Івана Богослова засвідчують, що Михайло Грушевський прийшов на світ у місті Холмі (тепер Польща)
Відкрито відповідно 1991 і 2016 рр.

 

Урочисте відкриття меморіальної дошки Михайлові Грушевському в Казані (Російська Федерація) на вул. Кремлівській, 15/25
16 вересня 2006 р.

 

Меморіальна дошка у Відні (Австрія) на Köstlergasse, 10

 

Меморіальна дошка у Празі (Чехія) на Dobrovskеho, 872/28 в пам’ять про діяльність Михайла Грушевського в еміграції

 

 Тбілісі (Грузія) також береже пам’ять про Михайла Сергійовича.
Це засвідчує табличка на будівлі Тбіліської публічної школи № 41, яку називають «Українською школою» (вул. Абашидзе)

 На жаль, у нашому переліку вже нема меморіальної дошки на вулиці Погодінській, 2/3 в Москві, де вчений мешкав у 1931–1934 рр. Вона зникла зі стіни будинку з початком російської агресії проти України – зайве підтвердження того, що вільнолюбні прагнення українців і тепер мають багато недругів, і боротьба, якій Михайло Грушевський присвятив життя, продовжується.

Такою була пам’ятна дошка Михайлові Сергійовичу  в Москві (Росія)…

 Окремо згадаємо ще один, особливий пам’ятник Михайлові Грушевському – монументальний надгробок на його могилі на столичному Байковому цвинтарі. Пам’ятник дивом пережив усі лихоліття, незважаючи на які сюди приходили люди, щоб вклонитися світлій пам’яті Великого Українця. Приходитимуть і пам’ятатимуть завжди…

Пам’ять Великого Українця ми вшанували разом з львівськими колегами Київ, 24 листопада 2019 р.

 

18. 04. 2021 р.
Микола КУЧЕРЕНКО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

«НИТКА ПРОКИДАЄТЬСЯ…»: КИЛИМАРСТВО СТЕПАНА ГАНЖІ

  Ретроспективна виставка присвячена двом ювілеям, які збіглися...

5 ЗУСТРІЧЕЙ КИЄВА З ГРУШЕВСЬКИМ: ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ

Він називав Київ «українською столицею», «культурним й історичним...

WHAT TO READ, LISTEN AND WATCH TO UNDERSTAND UKRAINE BETTER?

Photo: Valentyn Ogirenko Kremlin invests a colossal amount...

145 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МИКОЛИ МАКАРЕНКА

Сьогодні всі, хто проходитиме повз Михайлівський Золотоверхий у...

[contact-form-7 404 "Не знайдено"]
×
Місце розташування

×