Музей працює щодня, крім понеділка та вівторка, з 10:00 до 18:00.
Київ, вул. Паньківська, 9. Тел.: (044) 288-28-07

Історична експозиція

На Паньківській, 9 у 1926 р. Михайло Грушевський написав свою відому коротку автобіографію, сюжети якої лаконічно відтворені в історичному розділі експозиції.

В основу архітектурно-художнього вирішення цього розділу покладено так звану «лінію Кричевського» — модель орнаментів Василя Кричевського, використаних ним у 1927 р. при впорядкуванні інтер’єрів Історичної секції ВУАН під головуванням М.Грушевського в будинку на вул. Володимирській, 35. Вітрини експозиції повторюють також знані форми архітектурних проектів Кричевського, використані ним і при оздобленні прибуткового будинку Грушевських. Безжалісна рука знищила цей витвір, «фамільного» красеня вже давно немає, але відвідувачі мають можливість зазирнути через ці «вікна-вітрини» у будні і свята Великого Українця. Власне, ця «лінія Кричевського» об’єднує весь музей в цілісний ансамбль.

Історико-меморіальне значення будинку на вул. Паньківській, 9 полягає в тому, що тут мешкав не лише відомий український історик, суспільно-політичний діяч Михайло Грушевський, а також його донька Катерина — історик, етнограф, соціолог; брат Олександр — літературознавець та історик; небіж та учень вченого Сергій Шамрай. Крім того, тут у різний час мешкали знані представники української науки та культури: академік ВУАН Олекса Новицький, художники Анатоль Петрицький, Василь та Федір Кричевські. В оселі Грушевських бували відомі діячі Центральної Ради, співробітники Історичної секції ВУАН та члени Наукового товариства імені Шевченка. Отже, Музей Михайла Грушевського неможливо уявити як музей однієї, навіть такої непересічної постаті. Це, радше, меморіальний комплекс родини, яка так славно послужилася українському рухові і, власне, опосередковано, музей самого українського руху, на чолі якого упродовж десятиліть стояв видатний історик та суспільно-політичний діяч Михайло Грушевський. Ці концептуальні засади покладено в основу історичного розділу експозиції.

У чотирьох експозиційних залах розкрито наступні теми:

  1. Родовід Михайла Грушевського.
  2. Гімназійні та університетські студії.
  3. Михайло Грушевський — професор першої на українських землях кафедри історії України.
  4. Проект «Історія України-Руси».
  5. Наукове товариство імені Шевченка у Львові та Українське наукове товариство у Києві під орудою Михайла Грушевського.
  6. Історична школа Михайла Грушевського.
  7. Суспільно-політична та публіцистична діяльність.
  8. Михайло Грушевський на чолі новітнього українського парламенту.
  9. На еміграції.
  10. ВУАН-івський період.
  11. «Почесне» вигнання.

Завершується історичний розділ експозиції залою-книгозбірнею, де представлена, насамперед, бібліотека Українського Історичного Товариства при Музеї Грушевського, започаткована з ініціативи Президента Товариства, багатолітнього Друга і повноправного співробітника музею професора Любомира Винара. У цій залі лунає розповідь про людей, які своєю подвижницькою працею ще півстоліття тому започатковували і всі ці роки продовжують розбудовувати грушевськознавчі студії. Непересічне унікальне видання — «Український історик» — славно репрезентує діяльність Товариства, надбання всіх грушевськознавців. Зала грушевськіяни своєю відкритістю і доступністю вдало доповнює експозицію, і з перших днів відкриття Музею приваблює відвідувачів — молодих дослідників. Вона стала також місцем наукових дискусій, презентацій, конференцій, круглих столів та творчих зустрічей.

[contact-form-7 404 "Не знайдено"]
×
Місце розташування

×