The museum is open to the public every day except on Mondays, from 10 AM to 6 PM.
No.9, Pankivska str, Kyiv

125 РОКІВ ТОМУ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО ОБРАНО
ГОЛОВОЮ НАУКОВОГО ТОВАРИСТВА ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

2 лютого 1897 р., рівно 125 років тому, відбулася подія, яка поєднала у своєрідний тандем значущість імені та інституції: «Михайло Грушевський ‒ голова Наукового товариства імені Шевченка (НТШ)». У той день на Загальних зборах головою НТШ було обрано професора Михайла Грушевського. І він з «молодечим завзятєм» кинувся до роботи, яка вже з перших днів удостоїлася заслужених компліментів.

Задеклароване кредо ‒ Товариство існує лише для науки і не може бути ареною політичної боротьби ‒ новообраний очільник сповідував упродовж 17 років (1897‒1913). Вони, за словами Івана Крип’якевича, стали «найсвітлішою добою» в розвитку НТШ.

Велетенський організаційний талант Михайла Грушевського став запорукою успіхів наукової інституції, нарощуючи її авторитет, репрезентуючи європейському світові «наявність власної української науки». Всі проєкти і заходи керманича НТШ були підпорядковані головній стратегії ‒ перетворенню Товариства на Академію. Однак, наголошував він пізніше, «хоч і без титулу воно, [Товариство], знайшло признання свого академічного характеру у світових наукових кругах». В унісон звучать і слова члена Петербурзької академії наук Олексія Шахматова: «Я часто повторюю, що діяльності Товариства може позаздрити будь-яка Академія».

Серед незаперечних здобутків НТШ були його науково-видавничі проєкти. З 1892 р. до початку Першої світової війни НТШ видало 423 томи наукових збірників, серійних і тематичних видань. Зокрема, за редакцією М. Грушевського упродовж 1895–1913 рр. вийшло 110 томів «Записок НТШ». З 1900 р. започатковано видання «Хроніки НТШ» українською та німецькою мовами, тим самим створюючи літопис та забезпечуючи прозорість діяльності Товариства не лише в Україні, але і світі. На 1913 р. Товариство вело обмін книжками й часописами з 236 інституціями багатьох країн світу.

Масштабну роботу розгорнула Археографічна комісія. Учні професора Грушевського студіювали фонди архівів Варшави, Ватикану, Стокгольму, Харкова, Москви, вводячи вперше до наукового обігу сотні унікальних джерел з історії України. Під протекторатом НТШ та з ініціативи його невсипущого голови проходили численні культурно-мистецькі акції. Вшановуючи всіх, хто долучився до заснування і розбудови Товариства, Грушевський активно підтримав ідею створення галереї образів видатних українських діячів, реалізацію якої було доручено Івану Трушу. На вшанування «десятилітньої, повної пожертвованя праці для Товариства» М. Грушевського у 1907 р. галерею доповнили його живописний та скульптурний портрети, виконані Фотієм Красицьким та Михайлом Паращуком.

Особливу увагу вчений приділяв Бібліотеці з її унікальним рукописним зібранням та Музею з його раритетними історичними, археологічними та етнографічними колекціями. За його безпосередньої участі розвивалася мережа книгарень Товариства у Львові, Києві, Харкові, Катеринославі. За підтримки меценатів Павла Пелехина та Василя Симиренка заходами Грушевського НТШ набуло дві кам’яниці (1898, 1912). А 1902 р. він кинув клич про спорудження у Львові гуртожитку для українських студентів ‒ Академічного дому, який захопив відомого українського мецената Євгена Чикаленка «не тільки до глибини душі, але й до глибини кишені». Значною підмогою в розвої всіх ініціатив НТШ стали численні фонди, зокрема і «Фонд ім. М. Грушевського».

Світло успіхів НТШ під проводом людини «невсипучої праці» час від часу затьмарювалося кризами та конфліктами, в результаті яких голова Товариства у 1913 р. зрікався своєї посади.

Ностальгію за енергією Грушевського невдовзі відчули всі. Переживши роки воєнного лихоліття і не кращі часи для НТШ без вправної руки досвідченого керманича, колега і приятель Кирило Студинський писав: «Коби Ви вже могли до нас вернути! Віджило би наукове життя, змігся би видавничий рух, а то стоїмо на місци без Вашого проводу. Недавно сказав Свєнціцький: “Говорили про проф. Грушевського, що він диктатор. Дай нам, Боже, якнайбільше таких диктаторів, що видаватимуть рік річно 15 томів і гроший на се роздобудуть!”».

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

[contact-form-7 404 "Not Found"]
×
Location map

×