Музей працює щодня, крім понеділка та вівторка, з 10:00 до 18:00.
Київ, вул. Паньківська, 9. Тел.: (044) 288-28-07

Музей Михайла Грушевського в «Українському колі»

22 січня 2018 р. за участю Президента України Петра Порошенка та його дружини Марини в Музеї історії міста Києва відбулося відкриття міжнародного виставкового проекту до 100-річчю визвольних змагань 1917–1921 рр. під символічною, радше філософською назвою «Українське коло». «Українське коло» — це пам’ять, до якої ми та всі наступні покоління будуть завжди повертатися, вшановуючи тих відомих, маловідомих і невідомих Героїв України, які 100 років тому в «огні і бурі» виборювали Незалежну Україну. І будували фундамент нашого сьогодення. «Українське коло» — це зустріч двох епох: України в образі 100-літньої сивої мудрої бабусі, яка не мало пережила на своїм віку, і молодої 26-річної амбітної жінки. Їм є про що поговорити, чим поділитися, а нам, вдивляючись в унікальні музейні предмети, прислухатися до їхніх розмов…

А врешті, ця назва — поклик до роздумів, і кожний може по-своєму сприймати її…

«Однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу». Скільки разів доводилося читати ці священні слова, вперше проголошені Михайлом Грушевським 100 років тому. Але сьогодні, повторюючи їх, голос від хвилювання тремтить у кожного…

Ці слова доленосного Четвертого Універсалу Української Центральної Ради від 22 січня 1918 р. повертають нас у столітню минувшину. Повертають завдяки раритетам, представленим з 29 музеїв, архівів, бібліотек і приватних збірок України, США, Польщі, Швейцарії. Перед нами поодинокі свідки Великої Історії, що дивом збереглися до наших днів, незважаючи на те, як «ретельно» їх знищували, переробляли на картон й переплавляли.

Автори проекту — історик Юрій Савчук та художник Володимир Таран — не поділили історію визвольних змагань 1917–1921 рр. на періоди (Українська Центральна Рада, Українська Держава, Директорія УНР, ЗУНР, Повстанський рух), а об’єднали їх, і від того усі здобутки й перемоги цієї доби зазвучали в одному оркестрі під назвою «Україна». І тому слова Михайла Грушевського про 14 місяців доби УЦР, «котрих кращих і трагічніших не було і не буде в життю нашого народу», стали характеристикою всієї Української революції.

Президент України Петро Порошенко з куратором 

виставки «Українське коло» Юрієм Савчуком

22 січня 2018 р.

Фото з сайту president.gov.ua

Знаменито, що автори проекту відійшли також від персоніфікації історії, зосередженої традиційно і переважно на ключових постатях та представленої на попередніх виставках офіційними портретами й меморіальними речами. І тому ми маємо нагоду відчути, передовсім, непрогнозований вибух українського руху початку березня 1917 р., задокументований у підписних листах про добровільні внески на підтримку Центральної Ради. Хтось вніс 50 коп., хтось 1 карб., а разом — 3, 5 мільйони, що здивувало навіть самих ініціаторів акції. Якщо ми й побачимо лідера українства Михайла Грушевського, то не на парадному портреті, а на шаржі, де він пустився в гопака перед Керенським зі словами «А Україна ще не вмерла!». Адже таким воліло бачити свого провідника тогочасне українське суспільство.

Почуємо зворушливу історію прапору 1-го пішого Запорізького полку імені гетьмана Петра Дорошенка, що прибув з Музею Війська Польського, познайомимось з Охоронною запискою про заборону арешту та конфіскації майна музею, видану директору Катеринославського музею Дмитру Яворницькому командармом Нестором Махно. Побачимо матеріали про вихід України на міжнародну арену й посвідку-паспорт на коня повстанців Холодноярської Республіки. Ім’я цього героя України не встигли занести в цей документ… Усе розмаїття військових і державних інституцій постане не через фото очільників — міністрів і командувачів — а через унікальну колекцію печаток із колекції Музею історичних та культурних реліквій родини Шереметьєвих.

Раритети виставкового проекту «Українське коло»

22 січня 2018 р.

І зрозуміємо, що цей виставковий проект дозволяє вивчати не лише «уроки історії» і не лише «помилки», про які упродовж 26 років не втомлюються говорити наші політики. Цей проект дозволяє вивчати саму історію.

Перші відвідувачі міжнародного виставкового проекту «Українське коло»

23 січня 2018 р.

Творчий задум, оригінальна концепція виставки й експозиційне вирішення — це нове слово в презентації доби Української революції й нове слово в українському експозиційному мистецтві загалом. Після такої експозиції гірше робити не можна. І це добрий знак для перспектив українського музейництва.

Експозиція виставки «Українське коло» (фрагмент)

23 січня 2018 р. 

Видається, що кожний, причетний до цього проекту, переживає сьогодні таке ж піднесення, яке переживало свідоме українське суспільство 100 років тому. Певна, що такими ж почуттями наповниться кожний, хто пройде цим «Українським колом».

Завідувач Історико-меморіального музею Михайла Грушевського Світлана Панькова

на відкритті виставки «Українське коло»

22 січня 2018 р.

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського увійшов у коло учасників цього небуденного, історичного проекту. Серед представлених раритетів його колекції варто назвати політичний заповіт Михайла Грушевського «На порозі Нової України. Гадки і мрії» (1918), який став важливим змістовним акцентом виставки. «Кінець московської орієнтації» і «Наша західна орієнтація» — ось головні політичні постулати майбутньої України, які лідер українства визначив ще 100 років тому. Як прикро, що ми не почули й не усвідомили їх на зорі відродження Незалежності!

Політичний заповіт Михайла Грушевського

«На порозі Нової України» — акцент експозиції «Українське коло»

«Я сам прийшов до політики через історію, і сей шлях вважаю нормальним», — наголошував М.Грушевський у цій своїй праці. Та політика поглинула весь час історика: він відклав написання фундаментальної «Історії України-Руси» і взявся до популяризації ідей Української революції. Його численні статті та брошури, зокрема «Вільна Україна», «Хто такі українці і чого вони хочуть», «На порозі Нової України», виходили накладом до 70 000 примірників. Ця цифра вражає не лише кількістю, але і тим «ентузіазмом», з яким нищилися ці видання. Поодинокі бібліотеки України мають на сьогодні повний комплект праць М.Грушевського концептуального змісту, які вийшли з-під його пера у 1917–1918 рр.

Вцілілий примірник «На порозі Нової України» зі збірки Історико-меморіального музею Михайла Грушевського можна назвати легендарним. Його науковці музею виявили в містечку Немирів на Вінниччині в родині колишнього листоноші, засновника «Просвіти» в околичному селі Стрільчинці Карпа Карпенка. Ще з дореволюційних часів він полюбляв збирати популярні видання Михайла Грушевського, а в роки Української революції й поготів. Коли настали лихі часи боротьби з «буржуазним націоналізмом», дід Карпо ховав брошури у вуликах. А коли прийшли ще «лихіші» та й бджіл не стало — повшивав їх із сином в книжкові блоки томів Толстого, Достоєвського й інших «не буржуазних» і «не націоналістичних» письменників. У такому сховку вони й «дожили» до відродження Незалежної України. Наприкінці 1990-х син Карпа Карпенка випустив їх «на волю» й передав у дар всю колекцію, і зокрема «На порозі Нової України», до Музею Михайла Грушевського.

Ще одне цікаве видання репрезентує збірку Музею Михайла Грушевського на експозиції «Українського кола». Це «Художній альбом України», що побачив світ 1917 р. у Полтаві у видавництві С.Вольченка.

«Художній альбом України» з колекції Історико-меморіального музею Михайла Грушевського

«Художній альбом України» з колекції Історико-меморіального музею Михайла Грушевського

Альбом вийшов перед самим Новим 1918 роком накладом 1000 примірників, ціною від 15 до 18 карбованців, що на той час було недешевим дарунком. Це було перше іконографічне видання часів Української революції, яке містило знімки ключових подій доби Української Центральної Ради та її лідерів (М.Грушевського, С.Петлюри, В.Винниченка), багатьох військових. Альбом залишається єдиним джерелом фотофіксації окремих подій, зокрема проголошення на Софійському майдані І Універсалу УЦР.

Михайло Грушевський

[1 липня (за ст. ст.) 1917 р. Київ]

Репродукція у виданні: Художній альбом України

Полтава: Вид. С.Г.Вольченка, 1917

Один із офіційних портретів голови УЦР Михайла Грушевського відомий на сьогодні лише за цим раритетом. До наших днів дійшло лише декілька примірників альбому в найбільших книгозбірнях країни та окремих музейних колекціях.

Михайло Грушевський на проголошенні І універсалу Центральної Ради на Софійському майдані у Києві

[11 червня (за ст. ст.) 1917 р.]

Репродукція у виданні: Художній альбом України

Полтава: Вид. С.Г.Вольченка, 1917

Завітайте на «Українське коло»!

Світлана ПАНЬКОВА —

завідувач

Історико-меморіального музею

Михайла Грушевського

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

«НИТКА ПРОКИДАЄТЬСЯ…»: КИЛИМАРСТВО СТЕПАНА ГАНЖІ

  Ретроспективна виставка присвячена двом ювілеям, які збіглися...

5 ЗУСТРІЧЕЙ КИЄВА З ГРУШЕВСЬКИМ: ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ

Він називав Київ «українською столицею», «культурним й історичним...

WHAT TO READ, LISTEN AND WATCH TO UNDERSTAND UKRAINE BETTER?

Photo: Valentyn Ogirenko Kremlin invests a colossal amount...

145 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МИКОЛИ МАКАРЕНКА

Сьогодні всі, хто проходитиме повз Михайлівський Золотоверхий у...

[contact-form-7 404 "Не знайдено"]
×
Місце розташування

×