Музей працює щоденно, крім понеділка, з 10:00 до 18:00.
Київ, вул. Паньківська, 9. Тел.: (044) 288-28-07

Подарунок до свята: нова світлина родини Грушевських у колекції музею

Погодьтеся, презенти отримувати завжди приємно. А тим більше такі, що якнайкраще пасують до моменту. І сьогодні, в день народження нашого славного історика Михайла Грушевського, ми щасливі поділитися з вами радісною звісткою: наша іконографічна колекція поповнилась дуже цінною, раніше невідомою світлиною Грушевських! Усміхнений, стрункий Михайло Сергійович, ніжні образи Марії Сильвестрівни та Катерини в літніх сукнях, а поруч ‒ постаті Петра Курінного, Данила Щербаківського та ін.  Ну, що може бути краще!

І хтось може сказати:  «Яка ж погана якість знімка, та на ньому ж майже нічого не видно!» Проте,  для нас, повірте, величезне задоволення роздивлятися під лупою усі ледь помітні деталі, вгадувати настрої і думки в поглядах зображених, розкривати контекст події, яку отак, одним клацанням фотоапарату, зафіксували для нас.  Усі ці пошуки ще попереду. І одного дня, сподіваємось, туман на старенькому знімку вдасться розвіяти, і ми живо та яскраво зможемо змалювати для вас цей сюжет.

Забігаючи трішки наперед, скажемо, що маємо одну з ниточок, за якою будемо «розкручувати» цю історію далі. А саме: фотографію, що зберігається в особистому фонді відомого літературознавця Павла Миколайовича Попова в Інституті рукопису Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського (ІР НБУВ, Ф. 285, од. зб. 2966). На ній бачимо майже той самий гурт, а на звороті ще й напис: «Киев/ Морозов/ 1925 г.». Ми вже публікували її в альбомі «Facie ad faciem: Ілюстрований життєпис Михайла Грушевського» до 150-річного ювілею вченого.

Михайло Грушевський з рідними під час відвідин Лаврського музею. У першому ряду: невідома, Михайло Грушевський, невідома, Катерина та Марія Грушевські, Петро Курінний. У другому ряду: Павло Попов, Данило Щербаківський. Фотографія 1925 р. Київ. 7,5×8,3. На звороті напис чорнилом [П. М. Попова]: «Киев / Морозов / 1925 г.» Місце зберігання: ІР НБУВ. Ф. 285, од. зб. 2966.

Нова світлина дозволила виправити допущену тоді помилку. Через погану якість не упізнали ми Данила Щербаківського, що стоїть у центрі світлини за групою осіб, які сидять за столом. Подумали тоді на музейника Федора Михайловича Морозова (очевидно, виходячи з підпису на фото). Сумнівались і  досі вагаємось щодо ідентифікації осіб двох жінок на фото. Тож, настав час знову повернутися до історії візиту родини Грушевських до Лаврського музею.

Усім, хто має будь-які відомості  чи то припущення до історії нашого нового надбання, будемо безмірно вдячні за допомогу в атрибуції!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 ЗУСТРІЧЕЙ КИЄВА З ГРУШЕВСЬКИМ: ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ

Він називав Київ «українською столицею», «культурним й історичним...

WHAT TO READ, LISTEN AND WATCH TO UNDERSTAND UKRAINE BETTER?

Photo: Valentyn Ogirenko Kremlin invests a colossal amount...

145 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МИКОЛИ МАКАРЕНКА

  Сьогодні всі, хто проходитиме повз Михайлівський Золотоверхий...

КАВОВІ ІСТОРІЇ ГРУШЕВСЬКИХ

Усіх, хто бажає насолодитися неповторною аурою затишної садиби...

[contact-form-7 404 "Не знайдено"]
×
Місце розташування

×