Музей працює щодня, крім понеділка та вівторка, з 10:00 до 18:00.
Київ, вул. Паньківська, 9. Тел.: (044) 288-28-07

“Молодша сестра”
(до 150-річчя з дня народження Ганни Сергіївни Грушевської)

Михайло Грушевський (стоїть ліворіч) з батьками, сестрою Ганною, братом Олександром та зятем Віктором Шамраєвим. П’ятигорськ.[1894-1895 р.]. Фотограф V. Dunant. 17,1×22,9 см. На паспарту 21,7×26,1 см. МІК КВ-70638. Підставою для датування можуть слугувати дві знамениті дати в родині Грушевських: 1894 р. — закінчення Михайлом магістерського курсу Університету св. Володимира та призначення на кафедру української історії Львівського університету.; 1895 р. — закінчення Олександром гімназії. За відомостями на 2012 р. єдиний збережений оригінал знімки.

Ганна Шамраєва (дів. прізв. Грушевська; стоїть посередині) з батьком Сергієм Федоровичем, братами Михайлом, Олександром, матір’ю Глафирою Захарівною і чоловіком Віктором Шамраєвим. П’ятигорськ. [Кінець березня ─ початок квітня (за ст. ст.)] 1895 рр. ІММГ

Поміж найближчих людей в оточенні Михайла Грушевського майже впродовж усього його життя була його сестра Ганна, яку в родині ніжно називали Галею, Галочкою. Зі старої метричної книги ми довідуємось, що вона народилась 4 (за новим стилем ─ 16) квітня 1869 р. в селі Сестринівці Махнівського повіту на Київщині в родині вчителя гімназії Сергія Федоровича Грушевського та його дружини Глафіри Захарівни. То був саме той час, коли Сергій Грушевський виїхав на Кавказ у пошуках праці, тож її дитинство та юність пройшли у Ставрополі та Владикавказі, де протягом 1870─1901 рр. Сергій Федорович керував народною освітою.

Гімназистка Ганна Грушевська. Владикавказ. Не пізніше 1887 р. ІММГ

У Владикавказі 1887 р. Ганна закінчила жіночу гімназію. Прикладом для неї, як і для молодшого братика Олександра, був старший брат Михайло з його патріотичним світоглядом, нестримним потягом до знань і праці «задля народу свого, задля освіти і правди». «Це була дуже дружна, доброзичлива один до одного, дуже любляча сім΄я. […] Називали вони один одного або говорили один про одного тільки ласкавими, зменшуваними іменами. У мене на все життя залишились у пам΄яті звернення: дядя Мішенька, дядя Сашенька, Галочка», ─ згадувала на схилі віку Вікторія Слупська (дівоче прізв. Шамрай) ─ онука Ганни Сергіївни.

14 липня 1891 р. Ганна Грушевська стала дружиною офіцера Віктора Шамраєва, з яким мешкала в різних містах Кавказу, мала дітей Олю та Сергія. Проте навіть за царських часів їхній шлюб не витримав великої різниці світоглядів і вдачі подружжя і, фактично, розпався. З 1905 р. Ганна Сергіївна з дітьми та матір’ю знімала помешкання в Києві, а 1908 р. після придбання разом з братами Михайлом та Олександром будинку на Паньківській № 9 оселилась там на третьому поверсі. Там вона мешкала всю решту життя.

Ганна Шамраєва з дітьми Олею та Сергієм. Київ. Приблизно 1907 р. ІММГ

У Києві розкрився її потенціал на науковій та громадській нивах. Ганна Сергіївна працювала в часописах «Село», «Засів», «Літературно-науковий вісник», Українському науковому товаристві, видавництвах «Книгоспілка» і «Державному видавництваі України. Ще чекають уваги дослідників її літературознавчі та історичні праці, підписані іменем «Ганна Шамрай». Втім, для рідних, як згодом і для грушевськознавців, вона завжди була Ганною Грушевською.

     Шамрай Ганна Сергіївна з онукою Вікторією. Київ, Паньківська, 9. Наприкінці 1930-х рр. ІММГ

Лихі 1930-ті рр. завдали нечувано страшного удару як усій Україні, так і Грушевським зокрема. У 1930 р. Ганну Сергіївну було звільнено з роботи. Того ж року померла її онука Галя Петрицька (донька художника Анатолія Петрицького). У 1933 і 1937 рр. був репресований її син Сергій Шамрай (помер 1939 р. на Колимі). Сталінський режим зламав долю її доньки Ольги. Ганна Сергіївна Шамрай померла 7 серпня 1943 р. в окупованому нацистами Києві і була підпохована до матері ─ Глафири Грушевської на Байковому кладовищі. Тепер за їхньою могилою, як і за могилами інших Грушевських, наглядає наш Музей. Зокрема, стараннями музейників восени 1995 р. на скромному обеліску Глафири Грушевської з’явилась нова епітафія: «Ганна Шамрай / 1869 ─ 1943».

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського береже пам’ять про Ганну Сергіївну, як і подаровані Вікторією Слупською її безцінні меморіальні речі. Все це є частиною пам’яті Дому Грушевських, його неповторної аури.

Микола Кучеренко

16.04.2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

«НИТКА ПРОКИДАЄТЬСЯ…»: КИЛИМАРСТВО СТЕПАНА ГАНЖІ

  Ретроспективна виставка присвячена двом ювілеям, які збіглися...

5 ЗУСТРІЧЕЙ КИЄВА З ГРУШЕВСЬКИМ: ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ

Він називав Київ «українською столицею», «культурним й історичним...

WHAT TO READ, LISTEN AND WATCH TO UNDERSTAND UKRAINE BETTER?

Photo: Valentyn Ogirenko Kremlin invests a colossal amount...

145 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МИКОЛИ МАКАРЕНКА

Сьогодні всі, хто проходитиме повз Михайлівський Золотоверхий у...

[contact-form-7 404 "Не знайдено"]
×
Місце розташування

×